niedziela, 3 stycznia 2021

NA DOBRY POCZĄTEK ROKU

 Warto dobrze zacząć rok - to napawa nadzieją, że taki będzie cały :) Czas mi się wkradł w moje wpisy tu na blogu i coraz dłuższe zrobił przerwy. Mam nadzieję, że to się zmieni. Ale zobaczymy.

Postanowiłam zebrać moje pomysły na pierwsze zajęcia w Nowym Roku, aby potem łatwiej było je znaleść. Mam dla Was 6 pomysłów: 

💥 35 PYTAŃ NOWOROCZNYCH - na rozgadanie naszych uczniów

💥  NOWOROCZNE POSTANOWIENIA z kotem Simona

Obydwa te pomysły opisałam tu:pomysły nr 1 i nr 2


💥 50 KART Z PYTANIAMI - pytania zawierają wyrażenia i idiomy  dotyczące czasu: karty

  Karty wykorzytsujemy tak samo jak te z pytaniami noworocznymi.


💥 STARY ROK NOWY ROK

  Plansza z polami do uzupełnienia na podsumowanie starego roku i na wytyczenie celów oraz na marzenia w nowym. Chciałam, żeby stary rok miał pozytywny wydźwięk, dlatego podsumowując go, uczniowie uzupełniają  już zatytułowane pola: co udało ci się osiągnąć, czego się nauczełeś, najlepsze wspomnienie.  Jaki 2020 był każdy wie, ale dajmy uczniom i sobie szansę na cieszenie się z tych dobrych rzeczy, nawet jeśli było ich niewiele. Nie muszą to też być wielkie rzeczy - uczymy cieszyć się także z tych małych.

Plansze do pobrania są tu: stary rok nowy rok pdf  - a wyglądają tak:

    

AKTUALIZACJA: mam dla was niemiecką wersję: stary rok nowy rokGER




💥  POZYTYWNE/MOTYWUJĄCE SŁOWA - zaczynające się na pierwszą literę imienia

 Pomysł przyszedł mi do głowy, kiedy na FB zobaczyłam pewien łańcuszek - nie lubię ich, ale ten nawet skopiowałam do siebie na tablicę. Znowu jest o pozytywnych rzeczach, więc dlaczego nie wykorzystać tego na lekcji.

Wchodzimy na https://answergarden.ch/create/ (lub podobne strony do tworzenia ankiet i chmur). W okienko wpisujemy polecenie (w języku, w którym uczymy), np.: podaj JEDNO pozytywne słowo zaczynające się na pierwszą literę twojego imienia. Klikamy CREATE i mamy stronkę z naszym poleceniem - uczniowie wpisują adres strony, a potem wypełniają okienko jednym, pozytywnym słowem. Pozwalamy im korzystać ze słownika, w razie potrzeby.

Chmura wyrazowa, którą razem uczniowie stworzą, może wyglądać tak:



Łańcuszek z FB sugerował wpisanie pozytywnego słowa, które ktoś mógłby zabrać ze soba na 2021 rok. Wyświetlając uczniom chmurę słów, możemy ich poprosić, by wybrali 5 z nich i uagrumentowali swój wybór. Możemy też przećwiczyć udzielanie rad: uczniowie wybierają słowa dla kolegi/koleżanki i tłumaczą dlaczego powinni to słowo ze sobą wziąć.


💥 FOTO BINGO
  Super plansze i pomysły ze zdjęciami znajdziecie np. u Kinga Zieja oraz u wielu innych super nauczycieli/blogerów. Plansze ze zdjęciami, czy plansze do bingo - foto bingo- jak je sobie nazwałam, są uniwersalne. Przygotujemy je raz, a mogą nam posłużyć na wiele różnych lekcji, na wprowadzenie lub utrwalenie wiele różnych sruktur gramatycznych.

Robiąc te plansze myślałam oczywiście o postanowieniach noworocznych (a już wiem, że wykorzystam je i przy innych tematach).
Wyświetlamy uczniom planszę, lub rozdajemy, jeśli mamy je wydrukowane. Uczniowie grają w parach w bingo - wybierają jeden obrazek i mówią, jakie jest ich noworoczne postanowienie i oczywiście muszą je uargumentować. 



Przygotowałam 6 takich plansz - proszę się częstować: foto bingo

Dajcie znać w komentarzach, jeśli któreś pomysły przypadły Wam do gustu - będzie mi bardzo miło.





 

  

BIG SET OF FINISH THE SENTENCE

 When teaching students how to justify their opinions effectively in English, it’s essential to make the process both structured and engagin...