niedziela, 24 października 2021

scary stories

 Uwielbiam tworzyć historie z uczniami, pomagać im w poszukiwaniu pomysłów, słownictwa i ćwiczyć z nimi "nielubiane" narrative tenses. Mam dla Was kolejną wersję mojego TELL ME A STORY - tym razem w Halloweenowym klimacie.





Stymulacja poprzez obraz.

W pliku jest 30 zdjęć z 3 pytaniami (Co się wydarzyło?, Co się dzieje? Co się wydarzy?). Jest to dobra okazja do powtórki wszystkich czasów gramatycznych. Możemy podzielić klasę na 3 grupy, a każdej z nich przydzielić jedno pytanie. Jest to wersja ekonomiczna - jeśli ktoś nie ma ochoty drukować sobie kart, wyświetla je na tablicy. Nie ma też problemu, by wykorzystać je na zajęcia online.

Słownictwo

Niekiedy bywa, że uczniowie mają problem z doborem słownictwa, i/lub po prostu mają mały jego zasób. Z pomocą przychodzą dwa moje pliki: wyrażenia  oraz zdjęcia z 8 wyrażeniami każde.



Niewiadoma

Pobudzić wyobraźnię naszych uczniów możemy też poprzez wykorzystaniem zdjęć z ukrytym motywem (Basiu, dziękuję za pomysł!) Uczniowie dostają zdjęcie i w parach lub w grupach dyskutują, co takiego jest ukryte pod znakiem zapytania.




💀
Dzielimy uczniów na grupy, w grupach robią burzę mózgów i wypisuję "straszne słownictwo". które wykorzystają w opisie postaci, historyjkach  rodem z horrorów.

LUB

Dzielimy uczniów na grupy, rozdajemy im wyrażenia, a uczniowie sprawdzają ich znaczenia, wymieniają się definicjami.

💀💀
Dajemy uczniom zdjęcia z 3 pytaniami. Dzielimy ich na grupy, każda jest odpowiedzialna za jedno pytanie ze zdjęcia. Uczniowie wymyślają odpowiedzi na pytanie, a potem układają wspólnie historyjki.

LUB

Dajemy uczniom zdjęcia z 3 pytaniami oraz 5 wyrażeń wybranych losowo. Zadaniem uczniów jest odpowiedzieć na pytania uwzględniają wyrażenia w swoich wypowiedziach.

💀💀💀
Dajemy uczniom zdjęcia z wyrażeniami. Zadaniem uczniów jest wymyśleć mroczną historię, a następnie przedstawić ją klasie. Możemy zrobić konkurs na najstraszniejszą (najlepszą) opowieść Halloweenową.


💀💀💀💀
Dajemy uczniom karty z ukrytym motywem. W parach bądź grupach dyskutują, co też może się tam znajdować. Aby trochę utrudnić zadanie, uczniowie mogą losować wyrażenia, które potem muszą użyć w swoich wypowiedziach.


💀💀💀💀💀
Oprócz powtórki wszystkich czasów (karty z 3 pytaniami), a także oprócz doskonalenia umiejętności opowiadania, czyli wykorzystanie narrative tenses, kart tych można także użyć do wyrażania przypuszczeń i użycia czasowników modalnych w teraźniejszości i przeszłości.


UWAGA
Materiał ten nie jest przeznaczony dla dzieci.
Nadaje się do pracy ze starszymi nastolatkami oraz dorosłymi, poziom B1i wyżej.


IN LOVE WITH LINKERS!

 Popełniłam kolejne karty do dyskusji, pomagające uczniom rozwijać umiejętność wyrażania opinii i argumentacji. Co więcej, użycie spójników ...