Tak, tak, czasy gramatyczne na rozgadanie uczniów. Doskonale zdaję sobie sprawę, że nasi uczniowie nie przepadają za gramatyką i nudnymi ćwiczeniami z podręcznika czy Internetu. Oczywiście takie zadania też są potrzebne. I sama je wykorzystuję na zajęciach. Ale wychodząc na przeciw kursantom, staram się urozmaicić im gramatyczne przygody gadaniem. Przecież uczą się po to, by móc się swobodnie porozumiewać.
Potrzeba jest nieodzowną matką wynalazków. Jeden dorosły uczeń poprosił mnie (sam z siebie!!! :D) o powtórzenie właśnie czasów gramatycznych. I to podczas kursu wakacyjnego! Zastanawiałam się, co takiego mogę przygotować na lekcję, by ta nie okazała się najnudniejszą i żeby nie zrazić kursanta do i tak już nielubianej gramatyki.
I tak oto powstał pomysł na rozgadane czasy gramatyczne, ułożone według tematów.
Jako pierwszy pojawił się oczywiście temat wakacji. Na planszy wyróżniłam 8 sytuacji, które odpowiadają różnym czasom gramatycznym:
hopes - Future Simple
plans - Present Continuous/to be going to
routine - Present Simple
past habits - Past Simple/used to
past - finite time - Past Simple/Past Continuous
experience - Present Perfect
unreal present - Second Conditional
unreal past - Third Conditional/wish/if only
A do nich dodałam po 2 zdjęcia, czynności.
1. Uczniowie mogą pracować w grupach lub parach. Losują sytuację, a następnie opowiadają o niej na podstawie zdjęcia lub z własnego doświadczenia. Potem pozostali uczniowie zadają dodatkowe pytania, by dowiedzieć się czegoś więcej.
2. Uczniowie losują sytuację i wyrażają swoją opinię - np. czy zdjęcie sytuacje jest dla nich prawdziwa, czy nie.
3. Uczniowie losują sytuację i układają zdanie mówiące o ludziach, czynnościach ogólnie, a następnie dyskutują w parach lub grupach - mogą np. użyć wyrażeń, aby się zgodzić z przedmówcą lub nie.
Oprócz plansz, do tematu dodałam karty z pytaniem. Pytanie należy uzupełnić o prawidłową formę czasu gramatycznego, a następnie odpowiedzieć na nie.
100 kart z pytaniami do uzupełnienia (po 20 do każdego tematu)
48 małych kart z wyrażeniami czasowymi
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz