niedziela, 28 lutego 2021

WHAT DID PEOPLE USE TO DO WITH THESE GADGETS?

 Miałam ostatnio na zajęciach powtórkę wyrażenia USED TO. Oczywiście temat przewodni to życie codzienne w dawnych czasach, w ubiegłym stuleciu. Zaczęłam się zastanawiać, jak ten temat ugryźć, by nie robić tylko i wyłącznie ćwiczeń z podręcznika. 

Zaczełam przeglądać różne szpargały w domu. Niestety nie znalazłam strugaczki z żyletką (a gdzieś ją miałam), ale za to znalazłam kilka innych gadżetów:


Po wprowadzeniu tematu i omówieniu tego, co było w podręczniku, wyjęłam pudełko. Powiedziałam uczniom, że mam dla nich kilka staroci i ich zadaniem jest odgadnąć, do czego one służyły.Nie obyło się bez śmiechu, ponieważ nie wszytskie gadżety były "łatwe" do rozpoznania, ale moi uczniowie poradzili sobie z nimi rewelacyjnie. Dostali karteczki i mieli napisać, do czego ludzie zwykli używać tych przedmiotów. Oto, co napisali: 




I wtedy przyszedł mi do głowy pomysł, aby zrobić karty obrazkowe, ponieważ nie wszytskie przedmioty, które chciałam im pokazać, miałam w realu. Poza tym karty te mogą się przydać innym nauczycielom,  można je wyświetlać na ekranie komputera lub na tablicy multimedialnej. 
 Mam dla Was 16 zdjęć ze starociami :)

   


Uczniowie na czacie moga pisać swoje propozycje, do czego używane były te przedmioty. Możemy wtedy utrwalać różne struktury:
- used to: People used to call friends with an object no 1.

- passive - This object was used to call people.

Potem stwierdziłam, że zrobię podobne karty, ale ze współczesnymi przedmiotami codziennego użytku:

     

Jak je wykorzystać? Możemy powiedzieć uczniom, aby wyobrazili sobie, że mamy XXIII wiek. Przybywaja na ziemię i odkrywają różne, pozostawione przez ich przodków przedmioty. Maja opisać do czego były używane. 

Możemy też powiedzieć im, że ich planetę odwiedził przybysz z przyszłości i bardzo jest zainteresowany tymi urządzeniami i przedmiotami, których  uczniowie obecnie używają na co dzień.
W parach uczniowie opisuja do czego służą im wybrane przedmioty.


Jeśli macie podobne tematy do zrealizowania i podoba się Wam mój pomysł, to karty znajdziecie tu: 




 




niedziela, 14 lutego 2021

WALENTYNKOWE LOVE part 2

 Tak jak obiecałam, dziś mam dla Was drugą część materiałów walentynkowych, tym razem płatnych.

Ogromną radośc sprawia mi tworeznie materiałów, pomysły przychodza w najrozmaitrzych momentach i zazwyczaj sa odpowiedzia n amoje potrzeby, tzn moj epomysły związane są z lekcjami, z grupami jakie prowadzę, uczę. To dla nich przede wszytskim robię to co robię. A potem dzielę się pomysłami. 

Zacznę od zestawu dla dzieci:

💗 WALENTYNKOWE KARTY OBRAZKOWE

  


Zestaw zawiera 21 haseł dotyczących dnia zakochanych, a oprócz dużych flashcards, znajdziecie tu karty do gry I have/Who has?, domino, kółka oraz memory. Myslę, że nie muszę opisywać jak wykorzytsać te karty, ponieważ każdy doskonale zna sposoby na nie :)

   


Ten zestaw jest w wersji angielskiej oraz niemieckiej. Osobno kosztują 10zł każdy. Ale jeśli kotś kupi 2-pack, to zapłaci tylko 16zł


💗 UZUPEŁNIENNIE do love idioms




Juz jakiś czas temu postanowiłam uzupełnic moje zestawu z idiomami o dodatkowe ćwiczenia. Tak też się stało z 30 idiomami i wyrażeniami o miłości. W takim zestawie znajduja się:
- karty z odwróconymi definicjami - uczniowie moga sami się "odpytywać" i sprawdzać znajomość wyrażeń
- karty 3w1, czyli wyrażenie oraz 3 definicje, gdzie tylko jedna jest poprawna, uczniowie mogą zaznaczać ją mazakiem lub spinaczem
- karty do gry I have/Who has?
- analogowe domino


Karty te można wykorzystać do wprowadzenia słownictwa, przećwiczenia go i utrwalenia, a potem można użyc kart z pytaniami, dla utrwalenia wiadomości.
Zestaw jest w cenie 12zł.


💗 LOVE IDIOMS STORIES

W tym zestawie także mamy 30 wyrażeń, idiomów, ale jest kilka innych od wcześniejszego. Tym razem chciałam, żeby uczniowie mieli okazję bardziej obrazowo uczyć się, utrwalać wyrażenia, wymyśliłam więc zdjęcia do opowiadania historyjek.


W zestawie znajduje się 10 kart ze zdjęciami. Na każdej jest 7 wyrażeń wokół zdjęcia. Uczniowie moga wybierać lub losować kartę. Żeby ich wypowiedź nie była sztuczna, prosze uczniów o to , by wybrali minimum 3 wyrażenia i napisali/powiedzili historyjkę. Nie muszą używać wszystkich 7 (choć i tacy ambitni sie trafili). Zdjęcie może ilustrować zakończenie historyjki, ale można też pozostawić wybór uczniom do happy endu lub nie.


Oprócz kart do historyjek, w zestawie znajdziecie 30 pasków z idiomami i ich definicjami połączonymi kodami QR. Po wydrukowaniu należy rozciąć paski, wymieszać i poprosić uczniów o dopasowanie. Niektóre wyrażenia są prościutkie, takie np. jak na zdjęciu, ale niektóre mogąbyć dla uczniów nowe i trudne. Po dopasowaniu, uczniowie skanuja kody QR - jesli jest na nich zdanie typu: Good job!, oznacza to dobrze wykonane zadanie. Na 30 paskach znajduje się 30 róznych wyrażeń motywujących typu: Great job!.

Zanajdziecie tu też listę wyrażeń z ich definicjami oraz pomysły na wykorzystanie kart.
Cena: 12zł.

💗 LOVE ISSUES

    



Te karty powstały po sukcesie kart bożonarodzeniowych. Niestety tym razem aż tak śmiesznych nie udało mi się znaleźć. Niemniej jednak, zawsze można podyskutować i przećwiczyć wyrażanie opinii, przypuszczeń i wnioskowanie.
Zestaw zawiera 20 kart z obrazkami w wersji angielskiej oraz niemieckiej oraz 24 karty z hipotetycznymi sytuacjami do pytania: What would you do? (tylko wersja angielska)

   

Zestaw za 10zł.


💗 LOVE QUOTES

   



Prosty zestaw z cytatami tylko z literatury pieknej. Fajnie jest podyskutowac z uczniami na temat książęk, tego, co czytają. Dlaczego lub dlaczego nie czytają? W zadaniu nie chodzi o odgadywanie kto jest autorem cytatu lub z jakiej powieści, wiersza on pochodzi. Bardzij chodzi o zapoznanie uczniów z wybranymi wersami z literatury. Uczniowie moga głosować, który cytat im się najbardziej podoba i wyjaśniać dlaczego.  





W zestawie znajdziecie 30 kart z cytatami, ale także 20 pasków z miejscami. Chodzi o to,by ucznowie, po wylosowaniu karty z cytatem i miejsca wyjaśnili, dlaczego, do kogo skierowany jest dany cytat.
Cena: 10zł.


💗 AGONY AUNT

  



Dosłownie rzutem na taśmę zrobiłam karty do Agony Aunt. Pomysł przyszedł późno i musiałam go szybko zrealizować, by mów wykorzytsać na zajęciach. 
W zestawie znajdziecie karty do losowania ról: osoba ze złamanym sercem oraz Agony Aunt. Ikonki pokazuja słuchawki z mikrofonem - może to być audycja radiowa i ćwiczenie na mówienie, oraz list - gdzie Agony Aunt odpisuje udzielając rad, czyli ćwiczenie pisania.

  

Oczywiście muszą być problemy - kart jest 15, uczniowie wykorzystują te karty do wyjaśnienia, co się stało, mogą dodać kilka szczegółów. Ci, którzy odgrywają rolę Agony Aunt maja do wykorzystania/wylosowania paski z wyrażeniami pozwalającymi udzielać rad.

Pe aktualizacji, do zestawu dodałam jeszcze rolę innych 10 osób. Z uczniami , którzy lubią wyzwania i zabawę, możemy wykorzystać np.: zrzędzącego sąsiada, który ma udzielić rady.

Zestaw można zakupić za 12zł.

Wszystkich zainteresowanych zapraszam do kontaktu na priv. Kupując kilka zestawów (albo wszystkie) przewidziany jest rabat :)








sobota, 13 lutego 2021

WALENTYNKOWE LOVE part 1

 Od ponad tygodnia zbierałam się, żeby zrobić ten wpis, miałam nawet podzielić go na kilka części... Ale nie wyszło. A teraz Walentynki już jutro, więc będzie dłuuugo - bo trochę materiałów pomełniłam (nawet sama jestem zdziwiona, że w tak krótkim czasie ażtyle udało mi się zdziałać).

Zacznę od darmowych rzeczy, być może komuś przyda się do powtórki albo na poniedziałkowe zajęcia. Jutro zapraszam po część drugą - o płatnych materiałach na walentynki.

💗 BITMOJI W WERSJI LOVE

  

50 kart ze zdaniami do wykorzystania przy: 

 - powtórkach każdego czasu gramatycznego - za pomocą wheel decide możemy podac uczniom określenia czasowe (do różnych czasów lub do wybranego jednego lub 2 dla porównania)

 - do układania historyjek - w zależności od poziomu, uczniowie wybierają 3-6 kart (moi nawet mieli 10 do wyboru) i relacjonują wydarzenia. Dla początkujących, mogą to być 3 zdania z użyciem first, then and finally. 

 - do opisu przebiegu randki, 

 - do zadawania pytań : Co zazwyczaj robisz 14 luteo?,  Gdzie wczoraj poszedłeś na randkę i co robiłeś?

Karty znajdziecie tu: BITMOJI LOVE


💗 LOVE IDIOMS QUESTION CARDS

   

Uwielbiam idiomy. I zdaję sobie sprawę, że są trudne do zapamietania, jest ich tak dużo. Dlatego używam ich często w pytaniach. Mają wtedy kontekst i łatwiej jest je "ogarnąć"Uczniowie mogą losować kartę, możemy karty ułożyć na stole jak do gry, a uczniowie rzucają kostką,  możemy poprosić ucznia by podał liczbę od 1 do 5 i losujemy dla niego pytanie. 

Karty są tu (razem z bitmoji love): love idioms and bitmojji, a w kolejnym punkcie darmowe domino z 30 idiomami (w 2 częściach)

W płatnych materiałąch znajdziecie UZUPEŁNIENIE do tych idiomów: I have/Who has?, karty 3w1, domino, odwrócone definicje.


💗 INTERAKTYWNE DOMINA

Uczę się narzędzia jakim jest genial.ly i na chwilę obecna zrobiłam proste domina dla dzieci oraz z idiomami dla starszych uczniów.

Domina możemy wykorzystać na tablicy multimedialnej, na zajęciach online lub do samodzielnej pracy ucznia.

Domino dla dzieci EN

Domino dla dzieci GER

Love idioms domino


💗 ST. VALENTINE'S STORIES 

   

   

 Uwielbiam tekst z lukami (Mad Libs). Od kilku miesięcy sama je tworzę i mam na zajęciach frajdę. Można tak wykorzystać teksty z podręcznika, żeby nie było zbyt monotonnie i ndno pracując na podręczniku :) Najpierw pokazujemy uczniom listę słów do wypisania. Każdy w zeszycie lub na kartce z listą słów wypisuje swoje słowa. Potem już tylko odczytujemy historię - wychodzą naprawdę zabawne rzeczy! 
Na walentynki dostaliście dwa teksty, oto one: Teksty z lukami

Jeśli spodobały się Wam moje materiały, podzielcie się wrażeniami w komentarzu, będzie mi bardzo miło.




IN LOVE WITH LINKERS!

 Popełniłam kolejne karty do dyskusji, pomagające uczniom rozwijać umiejętność wyrażania opinii i argumentacji. Co więcej, użycie spójników ...