Uwielbiam gramatykę, ale nie samymi strukturami nauczyciel żyje, a już uczeń na pewno nie! Bardzo lubię szykować zadania na rozgadanie uczniów. Przecież i tutaj można wykorzystać konkretne struktury gramatyczne, a także docelowe słownictwo.
Znajomość języka to nie tylko rzucanie hasłami: czas teraźniejszy ciągły, strona bierna czy inwersja.
Znajomość języka to przede wszystkim umiejętność porozumiewania się. Jeżeli nasz komunikat zostanie odebrany i zrozumiany - to już jest sukces!
Dlatego dziś kilka moich sposobów na gadanie, takie luźniejsze, może być wykorzystane jako warm-up lub wypełniacz lekcji. Może też być zadaniem podsumowującym dział ze słownictwa lub omówieniem czytanki.
👉 Często korzystam ze strony: http://iteslj.org/questions/ Jest tam mnóstwo tematów, pod którymi kryją się gotowe pytania. Wystarczy wybrać temat i wyświetlić uczniom pytania na tablicy. Wtedy w parach lub grupach po prostu odpowiadają i dyskutują na wybranie pytania.
👉 Niedawno znalazłam stronę: https://www.womenshealthmag.com i postanowiłam zrobić sobie ładne wizualnie karty, takie papierowe.
⭐ Dzielimy uczniów na grupy lub pary, każdej z nich dajemy jeden zestaw kart. Uczniowie kolejno losują kartę z pytaniem i odpowiadają na nie. Możemy pozwolić uczniom odpowiedzieć na kilka pytań i po paru minutach poprosić ich aby wymienili się zestawami.
⭐ Prosimy uczniów, by wybrali jedną kartę z zestawu. Ich zadaniem jest zadać to pytanie każdej osobie w grupie. Dajemy im czas i pozwalamy na dyskusje. Po zakończeniu ćwiczenia, uczniowie relacjonują opinie swoich kolegów i koleżanek.
Jeśli ktoś z Was chciałby skorzystać z kart, które zrobiłam, to bardzo proszę się częstować. Będzie mi miło, jeśli zostawicie dobre słowo, a najlepiej, jeśli wrócicie tu z feedbackiem :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz