czwartek, 30 stycznia 2020

WALENTYNKI TUŻ, TUŻ...💗

 Już w sobotę zaczyna się luty... Niesamowite jak szybko mija czas. Zbliżają się Walentynki, i choć
w mazowieckim wypadają one w tym roku w ferie, czyli praktycznie mogę sobie odpuścić walentynkową lekcję, to jednak podzielę się kilkoma pomysłami. Tym bardziej, że już przygotowałam karty z idiomami i bitmoji, a po internecie krążą niesamowite materiały innych cudownych nauczycieli! ( Np. cudowne walentynkowe escape roomy od Kasi i Kariny Walentynkowy escape room kl 7+) Do wyboru, do koloru - choć tu przeważa czerwień i róż 😍

💗 POMYSŁ NR 1

            Idiomy związane z miłością, zakochanymi - mam ogromną frajdę przygotowując karty
z idiomami do pogadania. W podręcznikach nie mamy ich zbyt wiele, a pojawiają się w życiu codziennym, w filmach, w artykułach czy literaturze. Moi uczniowie cenią sobie te idiomowe pogaduchy, a ja się cieszę, że uczą się czegoś nowego i rozgadują :)

Karty możemy rozdać uczniom, albo mogą oni je losować. Możemy rozłożyć je w okrąg na stole
i zrobić z kart grę planszową - uczniowie rzucają kostką i odpowiadają na wylosowane pytanie.




💗 POMYSŁ NR 2
           
            Bitmoji z love w tle - oczywiście układanie historyjki związanej z walentynkami, miłością, romantycznym (lub nie) wieczorem to super zabawa dla uczniów - zwłaszcza, że na kartach jest wizerunek ich nauczycielki :) Wtedy puszczają wodze fantazji, prawie bawią się językiem, a my tylko zwracamy uwagę na czasy gramatyczne :) Jeżeli ktoś jeszcze nie ma "swoich" kart bitmoji, to może czas najwyższy je sobie zrobić? Ja oczywiście udostępnię moje, ale jestem tylko jakąś tam panią, obcą dla Waszych uczniów. 




💗 POMYSŁ NR 3

          Jeśli macie uczniów mocnych z języka angielskiego i kreatywnych, to przyszedł mi taki pomysł do głowy:
 - wybieramy kilka znanych par (z literatury, ze świata showbiznesu, lub jakie pary  znają wasi uczniowie), np.:
                  💘 Romeo i Julia
                  💘 Elizabeth Bennet i Mr Darcy
                  💘 Hamlet i Ofelia
                  💘 Hermiona i Ron
                  💘 Katniss i Peeta

Poproście uczniów, by wybrali parę i wyobrazili sobie, że są świadkami ich pierwszej randki. Niech napiszą dialog, o czym zakochani rozmawiali ze sobą, w jaki sposób. Jeśli są odważni, mogą całą scenkę odegrać.


💗 POMYSŁ NR 4

         Nie pamiętam, od kogo zaraziłam się generatorem opowiadań, ale n atej stronie jest mnóstwo innych generatorów pisanych tekstów. Możecie z uczniami wykorzystać generator romansów, jest nawet generator stylu sióstr Brönte no i oczywiście generator wiersza miłosnego: Love poem. Uwielbiam zabawę słowem, a to jest świetna okazja na kreatywne użycie słów i struktur języka obcego. A tak wygląda początek mojego love poem:




Dajcie znać, jeśli coś Wam się spodobało, albo Waszym uczniom i jak wyszło. Karty bitmoji i idiomy pobierzecie klikając w LOVE


wtorek, 28 stycznia 2020

OBIECANKI :)

Jak zwykle popełniłam ćwiczenie dla uczniów, zrodziło się z potrzeby jednej grupy, a wyszło także dla innych. Lubię zadania, przy których wykorzystuję kostki do gry. I to nie tylko te standardowe! uwielbiam najróżniejsze kości:



I tak zaczęłam myśleć, w jaki sposób użyć kości na zajęciach. Akurat miałam drugi okres warunkowy, więc super sprawdziły się karty na "gdybanie". Uczniowie mieli okazję ćwiczyć konstrukcję, a przy okazji doskonalili kreatywność - uwielbiam takie ćwiczenia. Było trochę śmiechu, bo nie wszystkie odpowiedzi były, że tak się wyrażę, ogólnie przyjęte. Czasem te "odjechane w kosmos" są tym, co pozwala nam zapamiętać materiał na dłużej.



Drugi okres warunkowy: 8 kart z pytaniami + 2 karty tylko z pytaniem ( w puste karty uczniowie mogą wpisywać swoje propozycje)



Present Simple i Telling the time: 5 kart z pytaniami + 2 karty puściuteńkie (do wykorzystania na każde zagadnienie gramatyczne lub leksykalne)



➤ zwykłe kości - uczniowie rzucają kostką i układają pytanie zgodnie z wyrzuconymi oczkami. Mogą to pytanie zadać sobie i odpowiedzieć, a mogą w pracach zadawać je sobie nawzajem.

➤podwójne kości - uczniowie rzucają kostką, zewnętrzna może oznaczać, że wylosowali pytanie dla siebie, a wewnętrzna - dla kolegi/koleżanki


Kart znajdziecie TU



środa, 15 stycznia 2020

EVERYTHING I DO, 

I DO FOR MY STUDENTS

Nie ma lekcji, nie ma zadania, zagadnienia gramatycznego, bym nie myślała, jak je atrakcyjnie przedstawić moim uczniom. Książka jest oczywiście bazą, ale czasem samo pisanie, uzupełnianie ćwiczeń jest nudne. Uczniowie uwielbiają ruch, uwielbiają, kiedy coś się dzieje.
Tak też było w przypadku possessive 's. Wykorzystałam "zasoby" sali lekcyjnej, czyli piórniki uczniów, ich książki, kurtki... Ale to było trochę za mało. Tym bardziej, że w podręczniku były może tylko 4 zdania do uzupełnienia. To przecież też trochę za mało...
Miałam z lat poprzednich przygotowane zdjęcia przedmiotów i imiona osób:


Nadal jednak brakowało mi jeszcze tego "czegoś". Do głowy przyszło mi kilka pomysłów i tak powstały kolejne karty do ćwiczeń:


Nazwałam je kartami posiadania. Możemy podzielić uczniów na 2 grupy. Jednej grupie rozdajemy karty z przedmiotami, a drugiej karty posiadania. Uczniowie zadają pytania: Whose is the pink bag?, Whose are  the balck trainers? Ich koledzy odpowiadają zgodnie z kartami: It's Kate and Eve's bag, They are Mark's trainers.

Ponieważ dzieci potrzebują ruchu - ja swoje karty z przedmiotami porozwieszałam po całej sali. Dwoje uczniów chodziło po sali i zadawało pytania o wybrane przedmioty. Po uzyskaniu odpowiedzi następowała zmiana, kolejna para chodziła po sali i zadawała pytania.


Pytania z Whose...? są dla uczniów trudne. Dla młodszej grupy zrobiłam karty, za pomoca których zdają yes/no questions. 


Ponownie dzielimy uczniów na 2 grupy, jedna ma karty posiadanie, druga karty z pytaniem Whose? Dzieci żądają pytania używając imion z kart: Is the red schoolbag Steve's? Is it Angela's? 

Na koniec gramatyka, ale w lekko zmienionym wydaniu. Na kartach uczniowie maja zdjęcie przedmiotu i 3 zdania obok. Spinaczami mają zaznaczyć prawidłowe zdanie. Może to być jedno, mogą to być dwa zdania.


Moim uczniom bardzo podobały się te ćwiczenia. Być może dlatego, że nie były książkowe, a przecież proste. Jeśli i Wam podobają się te karty, są one do nabycia tu: Possessive 's cards






środa, 8 stycznia 2020

time idioms do pogadania

Łaaał! Nie sądziłam, że moje karty będą tak popularne. Oczywiście na początku trafiły się literówki. Wiem, nie powinnam pisać, że oczywiście, ale sprawdzić je dokładnie. Sprawdzałam.... Cóż, obiecuję, że będę się starać, by takich wpadek nie było. I właśnie dlatego, że poprawiałam pliki i wklejałam je z nowym linkiem, kilka osób napisało mi, że im się nie otwiera. Postanowiłam więc udostępnić je i tu, na blogu.


Dajcie znać, jak one Wam się sprawdziły, jak podobały się uczniom. 


poniedziałek, 6 stycznia 2020

POTRZEBA MATKĄ WYNALAZKÓW!

Znowu to zrobiłam! :) I dobrze mi z tym! Nie sądziłam, że będę w stanie wymyślać cokolwiek i to w miarę często. Myślałam sobie: jeden post na tydzień lub dwa, zanim tak naprawdę się rozkręcę. Cóż, jest inaczej :)
I prawdą jest, że potrzeba nas motywuje, skłania do działania.

Tym razem potrzebowałam czegoś prostego, by powtarzać Present Simple. I to zarówno w 4 klasie PSP, jak i z grupą dorosłych na poziomie elementary. Tak powstały te karty. Są o tyle uniwersalne, że można je wykorzystać przy nauce każdego czasu gramatycznego. Niektórzy z Was pewnie wymyślą inne ich zastosowanie, co jest super!



📍 uczniowie losują karty i układają zdania - 2 twierdzące i 2 przeczące, dla porównania, mogą ułożyć prawdziwe zdania o sobie, używając wyrażeń z kart

📍 uczniowie mogą też ułożyć pytania do kart, wymienić się kartami tak, by zadając pytanie, ktoś inny z grupy mógł na nie odpowiedzieć zgodnie z kartą



Te i inne pomysły wraz z kartami i dodatkowymi gadżetami można zakupić tu: Grammar Boards
Dajcie znać, jak się Wam one sprawdziły!




Dla romanistów mamy także wersję francuską :D - do kupienia tu: Francais


niedziela, 5 stycznia 2020

OGROMU WSPANIAŁYCH POMYSŁÓW
W NOWYM ROKU!!!

Mamy Nowy 2020 Rok, kolejny rok pełen możliwości i wyzwań, kolejny rok realizowania celów,
a przede wszystkim odkrywania siebie i nabywania nowych umiejętności. Dawno nie czekałam na nowy rok, jak obecnie. Jestem pełna obaw, ale i pełna energii i motywacji do działania. Rozwijam więc skrzydła, podejmuję wyzwania.
W ubiegłym roku bardzo sceptycznie podeszłam do mapowania marzeń, zrobiłam swoją pierwszą mapę - fajne doświadczenie, spodobał mi się sam proces "zauważania" dobrych rzeczy nawet tych małych. No i się zadziało! 2019 pokazał mi, co znaczy działać, chcieć, zmieniać. Wszystko przyspieszyło, prawie wywróciło się do góry nogami. I oto jestem! Czy to "siła" mapy marzeń? Nie wiem, ale na pewno była ona jakimś "cichym" motorem wydarzeń. Popełniłam więc drugą swoją mapę i nie mogę doczekać się tego, co się będzie działo!


Jednym z moich postanowień, jest przynajmniej raz w tygodniu tutaj pisać. Jeśli będę pisać częściej, to super, ale nie mniej niż raz w tygodniu. Stąd dzisiejszy wpis. Chciałam się podzielić kilkoma pomysłami na pierwsze noworoczne zajęcia. Kilka wcześniejszych opisałam TU. Ale nie byłabym sobą, gdybym nie wymyśliła innych :)


Nie wiem jak Wy, ale ja lubię "pogadać" z uczniami przed rozpoczęciem właściwej lekcji, robię takie wprowadzenie w temat. Moje pierwsze zajęcia w Nowym Roku nie będą w całości poświęcone noworocznym postanowieniom, ale znaczna ich część na pewno. Jest to temat i na czasie i fajnie utrwalający np.: wyrażanie przyszłości. Co zrobię? 

➠ na pewno wykorzystam karty pracy - podsumowanie 2019 i oczekiwania na 2020. Jak widzicie sama narysowałam ramki i podpisałam je takimi tematami, o jakich chciałabym porozmawiać z uczniami: ważni ludzie, najlepsze momenty/wspomnienia i lista osiągnięć, co udało się zrobić, osiągnąć w ubiegłym roku. Natomiast do 2020 dopisałam nadzieje, jakie wiążemy z nowym rokiem, czego chcemy się nauczyć, co zrobić, a czego unikać. Jeśli chcecie wykorzystać moje rysunki, to są one do pobrania karty pracy 2019 2020

➠karteczki z czasownikami - uczniowie losują karteczkę lub karteczki z czasownikami i mają odpowiedzieć na pytanie, co zrobią/co zamierzają zrobić w 2020

➠kolorowe karteczki z Tigera - znalazłam akurat 3 wersje: THINK,  REVISE,  LEARN. Podobnie jak w zadaniu wyżej, uczniowie mówią (piszą na karteczkach) co zrobią lub zamierzają zrobić w 2020

➠możemy z uczniami porozmawiać także o noworocznych postanowieniach, dlaczego ludzie je podejmują, czemu o nich zapominają, jakie są najbardziej popularne postanowienia itd. przed, w trakcie jak i po dyskusji, możemy wykorzystać filmiki z youtube, np.: New Year's resolutions 

Dajcie znać, jeśli coś Wam się przydało i jak się podobało uczniom :)
                                

IN LOVE WITH LINKERS!

 Popełniłam kolejne karty do dyskusji, pomagające uczniom rozwijać umiejętność wyrażania opinii i argumentacji. Co więcej, użycie spójników ...